Lasinen lapsuus -toiminnan piirissä tuotettua materiaalia voit tilata lähettämällä viestiä osoitteeseen lasinenlapsuus(at)a-klinikka.fi. Merkitse viestiin tuote, kappalemäärä ja lähetysosoite.
Materiaalit ovat maksuttomia, mutta postituskulut peritään paketteina toimitettavista materiaalitilauksista. Alla olevien esitteiden, korttien ja julisteiden lisäksi voit tilata myös Lasinen lapsuus -toiminnan tuottamia materiaaleja varhaiskasvatukseen.
Lasinen lapsuus - aukitaiteltava esite/juliste
Yleisesitteessä on kootusti tietoa lasisesta lapsuudesta, sen vaikutuksista lapsiin, nuoriin ja aikuisiin. Tietoa myös Lasinen lapsuus -toiminnan tuottamista tukimuodoista sekä työvälineistä ammattilaisille. Esitteen voi joko printata itse tai tilata painettuna. Esitteen kääntöpuoli avautuu puoliksi aukitaiteltuna A4-kokoiseksi ja kokonaan auktitaiteltuna A3-kokoiseksi tyylikkääksi julisteeksi!
![]() |
Lasinen lapsuus nuorelle -juliste / tyttö Koko A4 Vanhemman juomisesta saa puhua. Lasinenlapsuus.fi/nuorelle
|
![]() |
Lasinen lapsuus nuorelle -juliste / poika Koko A4 Vanhemman juomisesta saa puhua. Lasinenlapsuus.fi/nuorelle
|
Lasinen lapsuus -julistesarja 50 x 60 (3 aihetta)
Lasinen lapsuus -postikortit (3 aihetta)
![]() |
"Oli vaikea uskoa, millaisena oma poikani näkee minut muutaman paukun jälkeen. En olekaan hilpeä vitsiniekka ja armoitettu seuramies. Oskari häpeää ja samalla kaipaa sitä oikeaa minua." |
![]() |
"Kuulin karsean totuuden omasta juhlimisestani omalta tytöltäni. Jo muutaman kaljan juotuani tyttö pitää minua pelottavana. Silloin isä on hävinnyt ja Jenni on jäänyt yksin." |
![]() |
"Oli järkyttävää kuulla, että ollessani juhlatuulella oma lapseni ei tunne minua. Parin viinilasillisen jälkeen alan muuttua riehakkaaksi. Nikon mielestä äiti on hävinnyt. Ja hän on jäänyt yksin." |