15.10.2026 | Ajankohtaista
Anna-Sofia Lehto
Vanhemmuus – ohjattu pysähtymishetki vanhemman voimavaroista 22.10.
Lasisen lapsuuden kokeneelle vanhemmalle omat lapsuuden kokemukset voivat nousta pintaan oman lapsen kasvaessa. Voi olla hankalaa kohdata lapsen tunteita ja tunnistaa läheisyyden ja etäisyyden tasapainoa. Tämä voi nostaa esiin epävarmuutta kyvyistään vanhempana ja myös pelkoa siitä, että toistaa omien vanhempiensa virheitä. Nämä tunteet ovat kuitenkin luonnollisia ja myös hyvä hetki pysähtyä sen äärelle, miten voisit luoda itsesi näköistä vanhemmuutta.
Tunnistamalla lapsuuden kokemusten erilaisia vaikutuksia vanhemmuuteen ja olemalla itselleen myötätuntoinen on mahdollista tehdä vanhemmuudesta kevyempää sen sijaan, että kantaisi jatkuvaa syyllisyydentunnetta. Täydellinen ei tarvitse olla – rakkaus, läsnäolo ja turvallisuus riittävät.
Vanhemmuuteen liittyy aina epävarmuutta ja haasteita, taustasta riippumatta. Onkin tärkeää opetella pyytämään ja vastaanottamaan apua erilaisiin tilanteisiin ja tunteisiin. Myös omasta jaksamisestaan ja hyvinvoinnistaan on hyvä huolehtia.
Minkä pienen rutiinin voisit luoda arkeesi, joka kertoisi siitä, että pidät huolen myös itsestäsi?
Illan aikana pysähdytään sen äärelle, kuinka voi vahvistaa voimavarojaan vanhempana huolehtimalla myös omasta hyvinvoinnistaan. Tehtävät tehdään itseä varten, mutta illan aikana käymme yhteistä keskustelua ja kannustamme osallistumaan jakamalla omia ajatuksiaan aiheesta. Yhteinen jakaminen voi avata uusia näkökulmia ja vahvistaa vertaistuen toteutumista.
Pysähtymishetkissä ohjaajina toimivat Lasisen lapsuuden Anna-Sofia ja vertaisohjaaja Mirella.
Voit osallistua keskusteluun puhumalla tai kirjoittamalla chattiin. Halutessasi voit pitää kameran kiinni. Pysähtymishetkiä varten tarvitset vain rauhallisen tilan ja muistiinpanovälineet.
Aika: torstai 15.10. klo 18–19
Paikka: Google Meet
Osallistuminen: maksuton, ei ennakkoilmoittautumista
Liity mukaan: Google Meet-linkki tulossa ennen tapahtumaa
Pysähtymishetket pohjautuvat Siruista sinuiksi-oma apukokonaisuuteen, joka on suunnattu kaikille lasisen lapsuuden kokeneille aikuisille.
Halutessasi voit tutustua Siruista sinuiksi Vanhemmuus-osioon ennen pysähtymishetkeä, mutta se ei ole välttämätöntä, vaan voit tulla mukaan myös ilman valmistautumista.
Pysähtymishetkissä syksyllä 2026 käytettävät Myötätuntokortit ovat Mirella Ikäheimon käsialaa.
Tykkää, jaa